چالش پنجم - هموروئید

چالش پنجم - هموروئید

تاریخ: 06/04/1397

هموروئید چیست؟

هموروئید یک بیماری مقعدی بسیار متداول است و به دو نوع هموروئید داخلی و خارجی تقسیم می شود و بر میلیون‌ها نفر در جهان اثر می‌گذارد. بیش از نیمی از تمام مردم در نقطه‌ای از زندگی خود مبتلابه هموروئید با نشانه می‌شوند، بنابراین عادی است که درباره نحوه درمان آن کنجکاو شویم.

هموروئیدها بسته به درجه طبقه‌بندی می‌شوند که مبنی برشدت آن‌ها است:

درجه ۱: هموروئیدهای نسبتاً بزرگ که از بیرون مقعد دیده نمی‌شوند که به آن هموروئید داخلی می گویند.

درجه ۲: هموروئیدهای بزرگ‌تری که ممکن است گاهی از مقعد بیرون بیایند، مانند هنگام دفع، اما خود به درون مقعد بازگردند که به آن هموروئید خارجی می گویند.

 درجه ۳: هموروئیدهایی که هنگام دفع یا فعالیت‌های فیزیکی از مقعد بیرون می‌آیند و به خودی به درون مقعد بازنمی‌گردند. آن‌ها را می‌توان به درون مقعد فشرد.

 درجه ۴: هموروئیدهایی که همیشه درون مقعد هستند و نمی‌توان آن‌ها را به داخل فشرد. ممکن است بخش کمی از دیواره مقعد نیز بیرون بیاید که به‌عنوان پیش افت مقعد شناخته می‌شود.

معمول‌ترین نشانه هموروئید، خونریزی مقعدی است و شکایات اصلی شامل بیرون زدن توده‌ای از اطراف مقعد و تراوش‌های مقعدی می‌باشند. دیگر علائم هموروئید، شامل موارد زیر هستند:

 • خارش و سوزش ناحیه اطراف مقعد،
 • تراوش مدفوع،
 • توده‌های حساس در مقعد،
 • حرکات کار کردن مزاج دردناک
 • برآمدگی پوست طی کار کردن مزاج
 • وجود خون بر روی دستمال توالت پس از کار کردن مزاج

گرچه مردم فکر می‌کنند که هر نوع درد مقعدی هنگام استفاده از دستشویی هموروئید داخلی است، اما تعدادی اختلال مقعدی دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند موجب ایجاد علائم شوند و شامل بیماری‌های پوستی، آبسه و چرک راه، ترک‌خوردگی پوست، بیماری‌های جنسی، زگیل، HIV، عفونت‌ها و زخم‌های التهابی می‌باشند. هنگامی‌که برای بررسی مقعد به پزشک مراجعه می‌کنید، اگر این شرایط علت بیماری نباشند، حذف می‌شوند.

علل هموروئید چیست؟

محققان بیان می‌کنند که هموروئید داخلی یا هموروئید خارجی هنگامی توسعه می‌یابد که بافت‌های پشتیبان مقعد متلاشی‌شده یا تخریب می‌شوند. عواملی نیز وجود دارند که به هموروئید کمک می‌کنند و شامل موارد زیر می‌باشند:

 • داشتن اضافه‌وزن
 • بلند کردن روزمره اجسام سنگین
 • بالا رفتن سن
 • بارداری و زایمان
 • وراثت
 • یبوست یا اسهال مزمن
 • عملکرد مزاج غلط به دلیل استفاده بیش‌ازحد از مسهل‌ها یا اماله
 • صرف زمان‌های طولانی بر توالت

افزایش فشار درون شکمی طی بارداری یا هنگام یبوست و نشستن طولانی‌مدت بر توالت هنگام تقلا، عوامل اصلی هستند که به توسعه هموروئید کمک می‌کنند. تضعیف بافت‌های پشتیبان به‌عنوان پیامدی از افزایش سن و ژنتیک نیز می‌تواند به‌عنوان علت دیگری عمل کند. بسیاری از عوامل موجود در رژیم غذایی، همچون رژیم با فیبر پایین، غذاهای پر ادویه و تند و مصرف الکل نیز به‌عنوان علل احتمالی هموروئید مطرح‌شده‌اند، اما تحقیقات اثبات‌کننده این‌ها ناسازگار هستند. همچنین گزارش شده که سفیدپوستان با رده اجتماعی اقتصادی بالاتر، دچار هموروئید بیشتر می‌شوند، اما این اطلاعات می‌توانند محدود باشند، زیرا مبنی بر اعمال و عادت‌های سلامتی افراد هستند.

انواع درمان هموروئید به طور معمول

هنگامی‌که برای هموروئیدهای بزرگ‌شده به پزشک خود مراجعه می‌کنید، او به مقعد شما نگاه می‌کند و می‌بیند که آیا ملتهب شده یا خیر و هنگام فشار دادن، هموروئید از مقعد بیرون می‌آید یا پیش از آن خارج‌شده است. بسته به شدت علائم، تعدادی آزمایش وجود دارند که ممکن است پزشک شما برای تشخیص به کار ببرد. پزشکان در ابتدا معمولاً یک بررسی مقعدی دیجیتال را انجام می‌دهند که شامل اعمال آرام یک انگشت با دستکش و روغن، به داخل مقعد شما است.

پزشک درون کانال مقعدی را با استفاده از حرکات چرخشی احساس می‌کند که به او اجازه می‌دهد تا عضلات اسفنکتری و جنس غشای دیواره مقعد را بررسی کند. اگر پزشک شما تشخیص دهد که هموروئید بزرگ‌شده دارید، احتمالاً سپس یک پروکتوسکوپی را انجام می‌دهد. این شامل یک لوله کوتاه با نور و عدسی است (پروکتوسکوپ) که غشای دیواره مقعد را بررسی می‌کند. پزشک به دنبال این است که ببیند هموروئید بزرگ‌شده‌ای وجود دارد یا خیر و بزرگی آن چقدر است. اکثر افراد از ناراحتی و درد احتمالی همراه با این فرآیندها هراس دارند، اما این‌ها معمولاً دردی ندارند و به پزشک شما در ارائه بهترین روش درمانی هموروئید کمک می‌کنند. علائم اکثر بیمارانی که از هموروئید رنج می‌برند، از طریق رژیم‌درمانی، مکمل‌های فیبری و درمان‌های بالینی مانند اسکلروتراپی، بستن کش و انعقاد فروسرخ، کاهش می‌یابند.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی فرآیندی است که شامل تزریق یک ماده شیمیایی (اسکلروسانت) به رگ برای نابودی آن است. اسکلروسانت برای تخریب داخلی‌ترین دیواره رگ به کار می‌رود که منجر به ایجاد لخته‌ای می‌شود که مانع از جریان خون در رگ می‌گردد. باگذشت زمان، رگ به یک بافت زخمی تبدیل‌شده و از بین می‌رود.

در ۲۰۱۰، گروهی از ۳۳۸ سازمان پزشکی ژاپنی، نتایج خوبی را برای اسکلروتراپی با استفاده از آلومینیوم پتاسیم سولفات و تانیک اسید (ALTA) گزارش کردند. پس از تزریق ALTA به ۳۵۱۹ بیمار هموروئید درجه ۲، ۳ و ۴، ۹۸ درصد آثار مثبتی را در طول ۲۸ روز گزارش کردند. میزان عود بیماری پس از دو سال، ۱۸ درصد بود و مشکلات شامل تب، فشارخون پایین، درد اطراف مقعد و زخم‌های مقعدی می‌بودند، اما این مشکلات خفیف بودند. این فرآیند برای از بین بردن هموروئید با یک کش لاستیکی به کار می‌رود. پزشک شما یک ابزار کوچک به نام رگ‌بند را از طریق یک لوله چراغ‌دار وارد کانال مقعد می‌کند. سپس پزشک هموروئید را با انبرک می‌گیرد، سیلندر رگ‌بند را به سمت بالا می‌چرخاند و کش لاستیکی را بر پایه هموروئید آزاد می‌کند. کش ذخیره خونی هموروئید را قطع می‌کند و موجب از بین رفتن آن می‌شود.

انعقاد فروسرخ

انعقاد فروسرخ فرآیندی است که برای هموروئیدهای داخلی به کار می‌رود. پزشک از یک وسیله استفاده می‌کند که یک باریکه شدیدی از نور فروسرخ تولید می‌کند و موجب بافت زخمی و قطع ذخیره خونی هموروئید می‌شود. هنگامی‌که هموروئید می‌میرد، زخمی بر کانال مقعد تشکیل می‌شود و بافت زخمی عروق مجاور را در مکان نگه می‌دارد تا نتوانند به درون کانال مقعدی ملتهب شوند.

جراحی برای درمان هموروئید

مداخله جراحی در حال حاضر کمتر از گذشته انجام می‌شود، اما می‌تواند برای بیماران با مشکلات حاد بیماری هموروئیدی یا برای افراد ناتوان در درمان هموروئید با گزینه‌های دیگر، در نظر گرفته شود. جراحی برای این بیماری شامل حذف این لخته ضایعه روده با یک شکاف کوچک است.

آمار تعداد افراد مبتلا به این بیماری

حدود ۲۰ میلیون نفر در ایالات‌متحده امریکا از هموروئید رنج می‌برند (۱۲/۸ درصد افراد بالغ آمریکایی). در ۲۰۰۴، سازمان سلامت ملی بیان کرد که تشخیص هموروئید با ۳/۲ میلیون دیدار اورژانسی، ۳۰۶۰۰۰ مورد بستری شدن و ۲ میلیون مورد تجویزی در ایالات‌متحده همراه بود.

اوج وقوع هموروئید در سنین ۶۵-۴۵ است. توسعه هموروئید پیش از ۲۰ سالگی غیرمعمول است.

خطر ابتلا به هموروئید در بزرگ‌سالان سفیدپوست بیشتر از بزرگ‌سالان سیاه‌پوست است، در زنان از مردان بیشتر است و همچنین برای زنان باردار بیشتر است.

ملاحظاتی برای درمان هموروئید

یک نگرانی معمول این است که این بیماری موجب سرطان روده بزرگ می‌شود، اما این واقعیت ندارد. اگرچه، این دو وضعیت موجب علائم همسان می‌شوند. به همین دلیل مراجعه به پزشک اهمیت دارد. حتی هنگامی‌که هموروئید کاملاً درمان می‌شود، بررسی روده بزرگ باید برای حذف علل دیگر خونریزی مقعدی صورت بگیرد. بر طبق جامعه جراحان روده بزرگ و مقعد امریکا، روده بزرگ هر فرد ۵۰ ساله و بزرگ‌تر باید برای سرطان روده بزرگ بررسی شود.

هموروئیدهای بزرگ‌شده معمولاً با علائمی همچون خارش، ترشح مخاط یا خونریزی همراه هستند.

خونریزی هنگامی رخ می‌دهد که مدفوع سخت به دیواره عروق خونی در هموروئید آسیب میزند.اجتناب از یبوست کلید درمان هموروئید است. مهم است که هنگام استفاده از دستشویی تقلا نکنید، مدت‌زمان طولانی بر توالت ننشینید و هنگام اتمام کار خود را کاملاً پاک‌کنید. غذاها و مکمل‌های گیاهی که به درمان یبوست کمک می‌کنند، می‌توانند موجب کاهش علائم هموروئید شوند. یک رژیم غنی از فیبر و نوشیدن مایعات زیاد، مفیدترین تغییرات غذایی هستند که می‌توانید برای درمان هموروئید به کار ببرید.

اگر روش‌های غیر بالینی نتیجه ندادند، فرآیندهای نسبتاً بدون دردی وجود دارند که می‌توانند برای درمان هموروئید به کار روند.

لیست چالش ها

چالش های اخیر